Description
This kit is available in a Tough Metal cabinet that can be wall mounted and is key-lockable for security – all our cabinets are available with custom labelling.
This kit is available in a Tough Metal cabinet that can be wall mounted and is key-lockable for security – all our cabinets are available with custom labelling.
| Weight | 7.56 kg |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 47 × 18 cm |
| Pricing Unit | Unit/1 |
| Size | 41.5cm W x 13cm D x 58cm H |
| Min Order Qty | 1 |
| ARTG ID | 406543 |
| Tax Schedule | Taxable |
| Item Length | 41.5 |
| Item Width | 13 |
| Item Height | 58 |
| Item Measurement Unit | cm |
| Location | AU-Production |
| Is Serialized Item | No |
| Kits - People (High Risk) | 50 |
| Kits - People (Low Risk) | 100 |
| Kits - Treatments | Burns, CPR, Dressings and Bandages, Eye Injury, Major Wounds, Minor Wounds, Snake Bite, Spider Bite |
| Kits - Industry | Construction / Outdoor / Remote Location, Education – Canteen / Kitchen, Education – Office / Classroom / Hall, Food Preparation |
| Kits - Case | Tough |
| Is Dangerous Good | No |
| ARTG Intended Purpose | A convenient collection of medical devices and medicines intended to be used in an emergency for the rapid and initial treatment of an injury in the workplace. This is a medicated first aid kit and reusable. |
You must be logged in to post a review.
This kit is available in a Tough Metal cabinet that can be wall mounted and is key-lockable for security – all our cabinets are available with custom labelling.
| Weight | 7.56 kg |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 47 × 18 cm |
| Pricing Unit | Unit/1 |
| Size | 41.5cm W x 13cm D x 58cm H |
| Min Order Qty | 1 |
| ARTG ID | 406543 |
| Tax Schedule | Taxable |
| Item Length | 41.5 |
| Item Width | 13 |
| Item Height | 58 |
| Item Measurement Unit | cm |
| Location | AU-Production |
| Is Serialized Item | No |
| Kits - People (High Risk) | 50 |
| Kits - People (Low Risk) | 100 |
| Kits - Treatments | Burns, CPR, Dressings and Bandages, Eye Injury, Major Wounds, Minor Wounds, Snake Bite, Spider Bite |
| Kits - Industry | Construction / Outdoor / Remote Location, Education – Canteen / Kitchen, Education – Office / Classroom / Hall, Food Preparation |
| Kits - Case | Tough |
| Is Dangerous Good | No |
| ARTG Intended Purpose | A convenient collection of medical devices and medicines intended to be used in an emergency for the rapid and initial treatment of an injury in the workplace. This is a medicated first aid kit and reusable. |
There are no reviews yet.
You must be logged in to post a review.
$73.40
Special Order - 2 day lead time
Special Order – 2 day lead time
$89.99
In Stock
In Stock
$124.99
Special Order - 2 day lead time
Special Order – 2 day lead time
$106.80
In Stock
In Stock
$54.99
In Stock
In Stock
Reviews
There are no reviews yet.